Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn je jeden z nejnavštěvovanějších moravských hradů. Tyčí se na skále nad Nedvědicemi a z naší chalupy jej máte na dohled..

Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských. Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž.


Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/pohadkovy-hrad-pernstejn

Vzdálenost autem      5 min

Vzdálenost pěšky
1 km

Zřícenina hradu Zubštejn

Zubštejn, nazývaný latinsky Lapis (Kámen), se tyčí na strmém kopci jihovýchodně od obce Pivonice. Vystavěn byl na počátku 14. století, kdy se rod pánů z Pernštejna rozrůstal a jeho členové potřebovali nová sídla. Zprávy o dřívějším založení Zubštejna lze pak zřejmě připsat pozdějším falzům bystřického archiváře A. Bočka. V roce 1358 získal Zubštejn moravský markrabě Jan Jindřich. Za jeho éry byl hrad rozšířen a opevněn. V roce 1446 se Zubštejn navrátil do rukou pánů z Pernštejna a v nich už zůstal. Za husitských válek byl určitě vážně poškozen, protože v dobových zprávách se uvádí pouze jako hradiště (tj. místo zbořeného hradu). Ale Pernštejnové jej obnovili. Vilém z Pernštejna přistoupil k modernizaci hradu a ke stavbě pořádného opevnění; tehdy vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Osudnou se hradu stala finanční krize Pernštejnů v 16. století, kdy od roku 1547 se hrad uvádí jako pustý.


Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zricenina-zubstejn

Vzdálenost autem     15 min

Vzdálenost pěšky
12 km

Vírská přehrada

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.


Vystavěním její 78 metrů vysoké hráze vzniklo jezero o maximální rozloze 223,5 ha, které bohužel ve svých vodách skrylo vesnice Chudobín u Dalečína a část Korouhvice.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/virska-prehrada-vir-v-udoli-svratky

Vzdálenost autem     15 min

Vzdálenost pěšky
15 km

Via ferrata Vír

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Obě vírské ferraty nabízí ojedinělé výhledy do krajiny a spíše turistický, než-li lezecký zážitek. Ferraty jsou totiž součástí 4 km dlouhého turistického okruhu, který vede i přes hráz Vírské přehrady. Cílem tvůrců nebylo vyvolat u návštěvníků "návaly adrenalinu", nýbrž užít si skutečnou horskou túru, třeba i s dětmi, a to ve skromných rozměrech našich kopců. Obtížnost obou ferrat je nízká, nepřesahující stupeň B/C. Díky skoro přehnané vybavenosti pomocnými kramlemi je průstup skutečně technicky a orientačně snadný. Ve Víru si tak můžete vyzkoušet další formu horolezectví přinášející spíše než lezecký zážitek "zážitkové lezení" pro celou rodinu.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/via-ferraty-u-virske-prehrady-velka-vez-a-jezern

Vzdálenost autem       15 min

Vzdálenost pěšky
15 km